Majú za sebou 2000 kilometrov, teraz ich čaká 14-dňová karanténa.

Včera okolo polnoci dorazilo do Bardejovských Kúpeľov 119 repatriantov z Londýna, ktorí v Kúpeľno – liečebnom ústave (KLÚ) Družba strávia nasledujúce dva týždne. V zariadení musia prečkať povinnú 14 dňovú karanténu.


Priviezli ich tri autobusy, ktoré do kúpeľov dorazili s doprovodom bezpečnostných zložiek. Pochádzajú z oblastí naprieč celým Slovenskom a majú za sebou 2000 kilometrov. Z drvivej väčšiny sú to ženy a dievčatá, pričom mnoho ich je študentov, ktorí boli vo Veľkej Británii v rámci vzdelávacieho projektu Erazmus, ale sú medzi nimi aj opatrovateľky.

Ako dnes informoval riaditeľ KLÚ Martin Tarcala pre všetkých je zabezpečené ubytovanie v jedno a dvojposteľových izbách, zabezpečené je aj ich stravovanie, ale čo je najdôležitejšie – zabezpečené je vylúčenie akéhokoľvek kontaktu týchto klientov či už s personálom ústavu, alebo obyvateľstvom Bardejovských Kúpeľov, či Bardejova, ba dokonca by nemalo prísť ku kontaktom ani medzi klientmi navzájom.


Vzorky odoberú po piatich dňoch pobytu

Personál KLÚ, ktorý bude zabezpečovať obslužné činnosti by s nimi nemal prísť do styku ani počas vydávania stravy. Podľa slov riaditeľa by sa u týchto klientov na piaty deň karantény malo začať s odoberaním vzoriek na prítomnosť COVID-19: všetky kroky budú konzultované jednak s krajských hygienikom v Prešove, ale aj s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Bardejove.


Podľa vedúceho referátu tlačového a medzinárodných vzťahov MsÚ Bardejov Štefana Hija sa samospráve Mesta Bardejov dostalo ubezpečenia, že vedenie KLÚ prijíma také opatrenia, ktoré minimalizujú nebezpečenstvo šírenia vírusu v samotných Bardejovských Kúpeľoch, ale aj v Bardejove a okrese.

„Nevyvolávajme paniku, buďme empatickí, ale zodpovední a dodržujme všetky nariadenia a odporúčania Úradu verejného zdravotníctva i ďalších kompetentných štátnych úradov,“uzavrel Hij.

KLÚ Družba patrí medzi zariadenia ministerstva vnútra SR a podľa slov Martina Tarcalu je dostatočne personálne i technicky zabezpečené na to, aby túto situáciu zvládlo.

Riaditeľ ústavu KLÚ Družba Martin Tarcala.

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Zdroj: Mesto Bardejov, ONline Bardejov / Spracoval: M.M.
Majú za sebou 2000 kilometrov, teraz ich čaká 14-dňová karanténa.
Hodnotené: 6 x
Zdieľajte alebo pošlite v správe

Podobné príspevky

guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
4 roky/rokov

Ale wifi nefunguje tak nezavádzajte a radšej ju pustite.