VIDEO: Rozhľadňa Bardejov Kamenná hora je takmer dokončená!

Panoramatické výhľady na Bardejov a okolie potešia turistov. Novú atrakciu dokončujú v týchto dňoch medzi Bardejovskými Kúpeľmi a mestom Bardejov. Na kopci vyrastá drevená rozhľadňa vysoká 9,6 m, z ktorej je vynikajúci výhľad na mesto a okolité lesy.


Rozhľadňa Bardejov Kamenná Hora si vyžiada celkové náklady 17 942 eur. Sumou 11 100 eur prispela KOCR Severovýchod Slovenska a zvyšok dofinancuje Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ Bardejov. Informuje o tom riaditeľ OOCR Radomír Jančošek.

Rozhľadňa Bardejov Kamenná hora sa stane dominantou dolnej časti Kamennej hory a bude ľahko prístupná po červenej turistickej značke z kúpeľov i Bardejova, pretože je priamo na tejto využívanej turistickej magistrále. V podstate ide o obnovu rozhľadne nad Bardejovom, ktorá tam už v minulosti bola v časti Kamenná hora medzi “Moliterkou” a Bardejovskými Kúpeľmi. Bola však menšia – bol to prístrešok s altánkom. Po dlhom rokovaní s Lesmi SR sa nám podarilo nájsť schodnú cestu a začať realizovať projekt Obnova turistickej rozhľadne nad Bardejovom.

Rozhľadňa počas výstavby /zdroj: OOCR „ŠARIŠ“ Bardejov

Osobitne sa chceme za OOCR poďakovať zhotoviteľom rozhľadne v Soblahove, ktorí tam rovnakú rozhľadňu postavili pred dvomi rokmi a nám postúpili príslušnú dokumentáciu. Ďakujeme autorovi rozhľadne v Soblahove Miroslavovi Mrázikovi, pretože  nebyť jeho súhlasu (autorské práva), tak by sme nestihli pripraviť projektovú dokumentáciu (projekt, statický posudok, protipožiarny posudok, geodetické zameranie….) v stanovenom termíne. Ďakujeme aj projektantovi Jánovi Kvasnicovi a statikovi Jaroslavovi Repovi, ktorý nám to všetko upravil na naše podmienky, keďže máme inú nadmorskú výšku,“ konštatoval R. Jančošek.

Dodal, že výlet k rozhľadni je pomerne nenáročnou túrou vhodnou pre rodiny s deťmi i pacientov liečiacich sa v kúpeľoch. Pre túto klientelu bude určite zaujímavé aj samostatné ohnisko s lavičkami, ktoré vznikne mimo rozhľadne, turistické mapy a na 1. podlaží rozhľadne pribudnú aj náučné tabule pre najmenších návštevníkov. Realizátori dúfajú, že táto nová atrakcia ešte viac rozprúdi narastajúcu turistiku v krásnom prírodnom prostredí. Trasu obľubujú i kúpeľní hostia, ktorí sa tu kochajú prírodou a užívajú si neznečistený vzduch, ďaleko od priemyselných centier.


Nedá nám však vytknúť technický nedostatok pod ktorý sa s istotou podpísal šibeničný termín výstavby v danom ročnom období. Stavba sa realizovala aj počas mrazov, čo sa prejavilo na kvalite základnej platne z betónu, ktorý sa krúši už pred odovzdaním diela. Zimné obdobie neumožnilo dostatočné vyzretie betónu, čo dokumentuje aj naša fotografia. Palec dole.

FOTOGALÉRIA:


Pôjdete sa na novú rozhľadňu pozrieť ešte v tomto roku?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

SÚVISIACI ČLÁNOK:

Text: OOCR „ŠARIŠ“- BARDEJOV / spracoval: M.M. / foto, video: D.P., R.C. / video edit: M.M.
VIDEO: Rozhľadňa Bardejov Kamenná hora je takmer dokončená!
Hodnotené: 8 x
Zdieľajte alebo pošlite v správe

Podobné príspevky

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments