Výťažok 7. ročníka benefičnej aukcie pomôže detskému oddeleniu bardejovskej nemocnice

Aukčná spoločnosť Darte v spolupráci s vedením Nemocnice sv. Jakuba pripravila už siedmy ročník benefičnej aukcie. Tohtoročný výťažok zo získanej sumy predaných umeleckých diel bude použitý na nákup polohovateľnej postele pre detských pacientov. Bardejovčania vydražili diela Pabla Picassa či Salvadora Dalího. 


,,Benefičná aukcia spĺňa okrem finančnej pomoci dobrej veci aj funkciu propagácie mladých – súčasných maliarov. Pravdou je, že aj v tomto sme tak trochu patrioti a do aukčnej kolekcie sme zaradili diela mladých umelcov hlavne z nášho regiónu. Okrem diel súčasných umelcov boli v aukčnej ponuke aj diela vyššieho umeleckého levelu, s patričnou vyššou cenovou ponukou. Diela od umelcov ako Ladislav Mednyánszky, Anton Jasusch, Fedor Manajlo, Ján Doboš, Juraj Daňo či svetoví umelci ako Salvador Dalí s Pablom Picassom dokážu osloviť aj náročnejších zberateľov umenia,“ zmieňuje sa Jaroslav Krajňák z aukčnej spoločnosti Darte.

Riaditeľ bardejovskej nemocnice Marián Petko poďakoval za účasť na benefičnej aukcii výtvarného umenia. ,,Účastníci aukcie nám pomohli naplniť benefičnú myšlienku. Spolu bolo vydražených celkovo 44 diel a výťažok z predaja umeleckých diel pre detské oddelenie je 2005, 50 eur. Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať.“

Ako prebiehala dražba? 

Pred samotným začiatkom aukcie mali prítomní možnosť prezretia vystavovaných diel. Pracovníčky aukčnej spoločnosti zaregistrovali záujemcov. Tí dostali svoju tabličku s dražobným číslom. Každé dielo bolo patrične predstavené. Licitátorka následne prevádzala dražbou. Dielo do 100 eur malo navýšenie 10 eur, pri diele s hodnotou do 300 eur bolo navýšenie 20 eur. Po priklepnutí posledného navýšenia získal obraz vydražiteľ. Ku konečnej dosiahnutej cene predmetu dražby sa prirátala aukčná provízia vo výške 15 %. V samom závere aukcie dražitelia mohli uhradiť sumu za nadobudnuté dielo, prípadne si prevzali doklady na jeho úhradu.

Na aukcii bolo vystavených 51 diel. Väčšina z nich sa aj vydražila.
S úvodnou básňou Prekážka (Krista Bendová) vystúpil Danko Kaprálik.
Slávnostné zahájenie 7. ročníka benefičnej aukcie výtvarného umenia.
Dievčensky spevácky zbor Gaudeamus pri SOŠ pedagogickej v Prešove.
Zaplnená spoločenská miestnosť Nemocnice sv. Jakuba.
Dielo California od Gregory Goya bolo vydražené za 230 eur.
Detail diela Neodolateľná čokoláda (Igor Navrotskyi).
Bardejovské námestie. Návrat do čias minulých.
Smútok od Pavla Hamela. Dielo bolo vydražené za 900 eur.
Vyvolávacia cena diela M. Munkácsyho – Zátišie s kyticou bola 23 500 eur.

FOTOGALÉRIA:


Spracoval: D.P./Foto: D.P.
Výťažok 7. ročníka benefičnej aukcie pomôže detskému oddeleniu bardejovskej nemocnice
Hodnotené: 4 x
Zdieľajte alebo pošlite v správe

Podobné príspevky

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments